Ana Sayfa

Yüz Estetiği

  •   2015-12-13
  •  
  •  
Önce derinin elastik kuvvetleri direncini kaybeder

Önce derinin elastik kuvvetleri direncini kaybeder, sonra da vücudumuzu kaplayan kumaşımız kollagen desteğini yitirmeye başlar. Kumaş incelir. Bunlar yapımızı meydana getiren ana taşlardır. Bir taraftan yitirilenin yerine yenisinin konulması gerekir, oysa üretim mekanizmaları yorulmaya başlamış ve gençlikteki kadar hızlı değildir. Beslenme düzensizliği var ise, hele ki sigara ile dostluğunuz var ise üretim fabrikalarınız çok hırpalanmış demektir. Güneşe aşırı maruz kaldıysanız, solaryum denilen akıl almaz cihazı seviyorsanız üretim döngünüz daha da zarar görmüş ve elastin yıkımınız daha da artmış, oksidan artıklar konusunda vücudunuz biraz daha çöplüğe dönmüş demektir. Bu sarsılmış yapılara yerçekimin de yıllarca asıldığını eklediğimizde sürecin nasıl geliştiği gözümüzün önünde daha net belirir.

Şu ana kadar genel yaşlanmadan söz ettim ve bu süreçler tüm vücudumuzu etkilemesine rağmen muhtemelen siz bu deformasyonu yüz bölgesi olarak algıladınız. Oysa memelerde, karın derisinde, kalçalarda, genital bölge de tüm bu olaylar yaşanır. Fakat biz yaşlanmayı yüz görüntüsü ile eşleştiriyoruz genellikle. O yüzden bu makalemizde yüz merkezli bir yaşlanmayı konuşmayı tercih edeceğim.

Yüzümüzde önce görünen cilt kalitesi kaybolur, cildiniz parlaklığını kaybeder, pembeliklerin yerini sarı-kahve rengi matlık alır. Yüzümüze dolgunluk veren yağ adacıkları vardır ki yaş ile birlikte onlarında hacminde genellikle azalma vardır. Bu yağ adacıklarını olması gereken yerde tutan bağlayıcı ligamanlar (asıcı bağlar olarak düşünün) da gevşemiş ve yağ adalarını taşıyamaz hale gelmiştir. Erken yaşlanmada göz altındaki yağ adası ile yanak yağ adası birbirinden ayrılmaya başlar. Çünkü her ikisini asan bağlar farklıdır ve yanak yağ adası daha ağır, yerçekimi tarafından daha çok çekilebilir pozisyondadır. Bizler bunu göz altımda hale şeklinde bir oluk oluştu diye tarif ederiz. Çoğumuz alt göz kapağında torbalanmam oluştu desek te bu genellikle doğru bir tespit değildir. Olup biten yanak yağının aşağı hızla göç etmesi ve göz altı yağlarımızın ortada tek başına kalmasıdır. Elbette göz altındaki yağı sınırlayan zarlar da gevşemiştir ama asıl mekanizma bu şekilde gelişir. Buna evre 1 diyebiliriz. Yaşlanma devam ederken yanak yağları iyice aşağı iner ve burun kenarımızda bulunan olukların derinliğini arttırır, işte buna da evre 2 diyoruz. Aynı süreç devam ederken hemen çenemizin kenarında sarkmalar ortaya çıkar. Benzerliğinden dolayı buldog köpeği yanağı olarak ta tarif edilir bu görüntü. Evre 3’e gelinmiştir artık. Eş zamanlı olarak göz kapağı ve kaşlarda düşüklük ve sarkmalar çeşitli evrelerde eşlik etmeye başlayacaktır. Boynunuz da bu karmaşaya katılır ve sarkar ise evre 4’e ulaşmış oluruz. Olup biten yetmezmiş gibi yüz iskeletimizde de erimeler olur. Yaşlılarda hep kemik erimesinden söz ederiz ama nedense yüz iskeletimizdeki erimeler hiç aklımıza gelmez.

Hayatınızın bu anına kadar umarım mutlu yaşamışsınızdır. Önemli olan yaşamın süresi değil kalitesidir çünkü. Bu noktadan sonra yaşam kalitenizi ve yaşam sevincinize cerrahi olarak ne katabileceğimizi konuşabiliriz şimdi. Yukarıda açıklamaya çalıştığım evrelere göre neler yapılması gerektiği konusunda fikirlerimi sizinle paylaşacağım. Bazı düşüncelerimi çok radikal bulabilirsiniz. Bunlar kişisel düşüncelerim olduğu için savunmaktayım ve diğer meslektaşlarımın uygulamaları ile ilgili bir atıfım yoktur. Herkes bir şekilde kendi görüşünü savunacaktır. Amuda kalkarak hiç fotoğraf çekildiniz mi bilmiyorum ama böyle bir fotoğraf çekilirseniz yüzünüzde bir çok problem düzeldiğini ve daha genç göründüğünüzü fark edebilirsiniz.

Yukarıda da problemlerin mekanizmasından söz etmiştik. Önemli oranda yerçekimi ve yağ yastıklarının aşağı yönde yer değiştirmesi asıl sorundur. Öyle ise ilk yapılması gereken sarkmış olanı olması gereken yere kaldırmaktır. Yöntem seçiminde bazı kriterlerim var. Yukarıda sözünü ettiğim yaşlanma mekanizmalarından yola çıkarak evre 1 ve 2 için yapılması gereken orta yüz germe işlemidir (midface lift). Neresidir orta yüz? Orta yüz burunun kenarlarındaki oluk, dudak kenarlarının yatay hizası ve gözümüzün dış sınırından aşağı çizilerek elde edilen alanın adıdır. Bu çeşitli şekillerde yapılabilir. Saçlı deriden yapılacak bir kesi ile girerek endoskopik olarak orta yüze ulaşılabilir yada alt göz kapağında kirpik dibinden yapılacak bir kesi ile de bu işlem yapılabilir. Her ikisini aynı anda yapmanız da gerekebilir. Bazı cerrahlar her iki şeklide ağızdan açılacak bir kesi ile birleştirebilmektedir.

Göz altındaki deri bölgesinde fazlalıklar var ise kirpik dibinden bir kesi yapılması kaçınılmazdır. Kendi vakalarımın çoğunda kirpik altından kesi mutlaka yapıyorum. Ağız içinden kesi uygulamasını genellikle yapmıyorum. Sadece saçlı deriden girilecek ise endoskopik olarak yapılması şarttır. Başka türlü orta yüze ulaşıp görmeniz mümkün değildir. Eğer evre 3 ve 4 aşamasına ulaştıysanız orta yüz germe – midface lift yetersiz kalacaktır. Anlatmış olduğum manipülasyon çene sınırından aşağı sarkan dokuları kaldırmaya yetmez. Zaten bu noktadaki dokuların kalkması gereken yer tam 90 derece yukarısı değildir. Bu nedenle kulak önünden başlayıp, kulak arkasına dönen bir kesi ile yanak dokuları serbestleyerek yanak germe yapılır. Boyun müdahaleleri de bu kesi sırasında gerçekleştirilebilir. Elbette üst göz kapağı ve kaş kaldırma uygulamaları da yüz germe işlemine eşlik etmelidir. Çünkü yüzü gençleştirme işlemi yaparken göz kapaklarını yada kaşı düşük bırakmak harmoniyi bozacaktır.